Студентите отново на протест: 29 хиляди на година за химия не е добра инвестиция за 500$ заплата!
Българското висше образование е изправено пред безпрецедентна криза, докато студенти заливат улиците на София, а управляващите си правят оглушки. Днес, 24 юли 2025 г., студенти протестират пред Народното събрание, докато на второ четене се обсъждат промените в Закона за висшето образование. Причината? Шокът от безумния скок на таксите за платено обучение, които за някои специалности вече доближават абсурдните 29 хиляди лева на година!
Това не е инвестиция, а откровена подигравка с бъдещето на младите хора, които са принудени да избират между непосилна цена и перспектива за 500 долара заплата!
Таксите като присъда: 29 000 лв. за Химия – самоубийство за бъдещето ни!
Напрежението ескалира рязко, след като в началото на месеца редица висши училища обявиха съществено увеличение на таксите. Още в първите дни на юли, от Софийския университет публикуваха своите такси за следващата академична година, които буквално шокираха обществеността. За специалности като Физика и Ядрена енергетика сумите достигнаха близо 27 хиляди лева, а за Химия – доближиха 29 хиляди!
Увеличението за някои специалности е двойно и дори тройно спрямо настоящите такси! Студентите, излезли на протест, имат две основни и напълно разумни искания: таван за таксите на платеното обучение в размер на 50% от издръжката и изясняване на въпроса с таксите за вече записани студенти, така че тази сума да не нараства с повече от 20%. За момента обаче, предложените текстове в Закона за висшето образование не дават яснота дали тези искания ще бъдат удовлетворени.
Според организаторите, все още съществува огромен риск студентите в платена форма да прекъснат обучението си, а броят на кандидатстващите в университетите да спадне драстично.
От Министерството на образованието и науката цинично обосновават увеличението с „по-високата субсидия“, която държавата е започнала да изплаща за студентите по държавна поръчка. Това е удобно прехвърляне на топката, докато реалността е, че българските семейства ще трябва да бъркат дълбоко в джоба си за образование, което води до мизерни заплати.
Скандалът Йорданов: „500 долара щастливи“ и подигравката с мечтите
Именно по това време – на 1 юли – избухна и скандалът с председателя на парламентарната група на ИТН, Тошко Йорданов. Неговото скандално изказване по време на заседание на Комисията по здравеопазване в Народното събрание преля чашата на търпението и показа истинското лице на отношението на властта към младите хора: “Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата.“
Тези думи са не просто цинизъм – те бяха откровена подигравка с всеки млад българин, който мечтае да се реализира в собствената си родина. Вместо да създава условия за достойно бъдеще, държавата казва: „Махайте се! Ако не ви изнася, ще си внесем по-евтина работна ръка!“
Законът за висшето образование: Още един театър без решения?
Заради недоволството, в парламента бяха внесени промени в Закона за висшето образование, които предвиждат таксите за обучение да бъдат редуцирани. В момента те се изчисляват по формула на база 100 процента издръжка на студент, умножена по коефициент за съответното направление. Сегашното „предложение“ е таксата да не може да бъде по-ниска от 75 на сто от издръжката, а за докторанти – не по-ниска от 70 на сто. Тази промяна беше одобрена на първо четене от Парламентарната комисия по образованието и науката. Но дали това е достатъчно? Или е просто пореден опит за потушаване на напрежението, без да се решава същинският проблем?
Студентите изразиха надежда да бъдат допуснати и до пленарната зала, за да заявят исканията си. Дали гласът им ще бъде чут, или ще остане само пореден нечут вик в пустинята на безразличието?
България е на кръстопът! Ако не се вземат незабавни и радикални мерки, рискуваме да останем без собствени специалисти, а младите хора ще продължат да търсят щастието си извън пределите на родината.
Спираме ли отлива на мозъци, или окончателно ще се превърнем в страна на 500-доларови специалисти?
Be the first to leave a review.