Напрежение в Драма: „Това е инвазия!“ – граждански протест срещу настаняване на имигранти заплашват местния характер
Общинският съвет на гръцкия град Драма стана арена на ожесточен дебат и граждански протест относно възможното настаняване на имигранти в района. Група граждани, водени от бившия общински съветник Космас Калайдопулос и настоящия общински съветник Исая Ценекиду от Доксатос, внесоха резолюция, изразяваща категоричното си несъгласие с правителствено решение, което предвижда създаването на временни жилищни структури за до 100 души във всяко населено място с под 2000 жители.
Според протестиращите, това решение, регламентирано в Президентски указ № 11/2025 от 15 април 2025 г., отваря вратата за настаняване на 1.6 милиона „бежанци“ или „имигранти“ и представлява „престъпно деяние“, което ще доведе до промяна на националния характер на гръцкото общество и унищожаване на националната идентичност.
Те изразиха опасения, че застаряващото население на гръцките села ще бъде заменено от млади етнически групи, предимно с мюсюлманска култура и манталитет, което ще доведе до разпадане и фрагментация на обществото.
Позицията на кмета и местните власти
Дискусията в Общинския съвет започна с изказване на г-н Калайдопулос. Последва го кметът на Драма, г-н Пападопулос, който отхвърли твърденията за невярна информация, разпространявана в интернет и социалните мрежи. Той поясни ситуацията около група от 170 судански имигранти, настанени от около месец в отворена структура в индустриалната зона на Драма.
Според кмета, тези хора са там временно – за около 4 месеца, докато бъдат попълнени документите им и бъдат препратени към други европейски страни.
Той подчерта, че документите им са депозирани в полицейското управление на Драма и им е препоръчано да се движат само в рамките на град Драма, а не в съседните села като Милопотамос , Ксиропотамос или дори до Като Неврокопи.
По отношение на евентуално предоставяне на общински сгради за настаняване на имигранти, кметът беше категоричен. Той заяви, че единствените такива сгради са определени училища, които няма да бъдат предоставени за тази цел.
Г-н Пападопулос също така подчерта, че въпросният Президентски указ е само разпоредба за градоустройство и не налага задължение на общините да създават подобни структури. „Няма начин имигрантите да отидат в нашите села“, категорично заяви той.
Относно внесената резолюция, кметът я определи като „неприемлива“ и призова за създаване на междупартиен комитет, който да обсъди и изготви нова, по-подходяща резолюция.
Разногласия в опозицията
Лидерът на основната опозиция, г-н Млеканис, подкрепи позицията на кмета, съгласявайки се, че общината няма да предоставя имоти. Той обеща, че Общинският съвет ще реагира адекватно, ако възникне реален проблем, и се съгласи за създаването на междупартийна комисия.
Лидерът на фракцията „Обединяваме Драма“, г-н Хараламбидис, също подкрепи кмета. От друга страна, г-н Апостолидис от фракцията „Проект за Драма“ не се съгласи с издаването на резолюция и отказа участие в междуфракционната комисия.
Особено напрежение предизвикаха коментарите на г-н Хаджиянис от фракцията „Обединена Драма“, който говори за „нахлуване“ на имигранти и „планирана окупация“ на страната. Това доведе до напускане на залата от много съветници от опозицията. В резултат на тези остри изказвания, предложението на кмета г-н Хаджиянис да оглави междупартийната фракция беше отхвърлено от г-н Млеканис, което доведе до невъзможност за създаване на комисия на този етап.
Въпросът остава отворен, като се очаква комисия да бъде създадена в бъдеще, ако и когато възникне конкретен проблем, свързан с настаняването на имигранти в района. Напрежението в Драма ясно показва колко чувствителна е темата за миграцията и какви предизвикателства поставя пред местните общности в Гърция.
Be the first to leave a review.