Световно признание! Община Сатовча с рекорд на Гинес за най-много изградени чешми

Официално упълномощен съдия от Световните рекорди на Гинес – Анук де Тимари, връчи на кмета на община Сатовча – д-р Арбен Мименов, сертификат за Световен рекорд – най-голям брой чешми, разположени в една община.

Този успех е повод за изключителна гордост и признателност за всеки един от местните хора, съградил чешма, с която да се утолява жаждата на минувача, както и тези, подпомогнали нейното облагородяване и поддържане. Това световно признание е гордост не само за община Сатовча, но и за цяла България, защото по един или друг начин показва нашия бит, култура и вярност към традициите.

Някой някога е казал, че водата е течаща емоция. А на територията на община Сатовча тази живителна благодат тече на много места. И носи със себе си емоцията на този, който е построил от сърце и душа чешмата. На човека, който сякаш е вградил и част от себе си в нея. Защото тук, по тези земи, има нещо неписано, но известно на местните хора – ако не си построил поне една чешма за хаир или не си посадил едно дръвче, все едно не си живял. И затова почти навсякъде в Сатовчанско чешмите се множат. Ден след ден, година след година. Стават все повече и повече. В момента в общината живеят около 14 000 души, доста от родените по тези места са на гурбет в чужбина или вече живеят зад граница. А чешмите са над 1000. Това е уникално, защото на всеки 14 души се пада по една чешма.

„Това признание е дълго чакано от нас – от администрация и население на община Сатовча. Това признание е на всички, построили чешма, на всички, допринесли по някакъв начин да съществува такова творение, което да дава сили за нов живот освен физически доставяне на питейна вода, но и давайки удовлетвореност от сътворяването на чешмата. От древни времена това дело е възпято в народните песни, защото още оттогава е съществувала традицията да съградиш чешма, за да се ползва от всички и да те споменават с добро“, сподели кметът Мименов. Това качество е заложено във всеки един от жителите на общината – да остави нещо след себе си, което да го ползват с добро и поколенията след него. В община Сатовча това се нарича „севаб“.

Община Сатовча е единствената в България община с най-много построени чешми за обществено ползване, със свободен достъп до всяка една от тях.

За да се построи чешма, най-напред се търси подходящ водоизточник, каптира се, след което се проверява. Едва след това се търси подходящо място са изграждането й, построява се самата чешма, както и кът за отдих и място за забавление, каквато е традицията. Над 95% от чешмите на територията на общината са изградени извън населените места, което предразполага за устройване на кътове за отдих, включително терени за спортни и други забавления за малки и големи.

Важното за всички тези чешми е фактът, че човекът или семейството, което и построил чешмата и изградил къта за отдих, не се чувства собственик на мястото, дори напротив, за него е удоволствие и радост, че изграденото от него се ползва от други хора, било то жители или гости на общината. Така нареченият собственик се чувства длъжен само да поддържа в добро състояние чешмата и къта за отдих, но ако види, че мястото е заето от други хора, с удоволствие отминава и търси друго място, на което да прекара време сред природата с близки и приятели.

По повод на наличните множество чешми на територията на общината, както и традицията на жителите и гостите на общината да посещават тези прекрасни места, по предложение на кмета Арбен Мименов през 2012 година се прие решение на Общински съвет – Сатовча, с което всяка първа събота от месец юли се обяви за празничен ден – Ден на чешмата и семейството.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search