Данни от платформи за културно влияние показват: Илия Аргиров и Сестри Бисерови са безспорните икони на пиринския фолклор

КОЙ Е НАЙ-ОБИЧАНИЯТ НАРОДЕН ИЗПЪЛНИТЕЛ В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД? ОТГОВАРЯ СОФТУЕРЪТ ЗА КУЛТУРЕН АНАЛИЗ „SPECTRA“

 В епохата на изкуствен интелект и културна дигитализация е възможно да измерим не само популярността на политиците и инфлуенсърите, но и тази на фолклорните изпълнители. Екипът на „Топ Преса“ използва алгоритмичното ядро на SPECTRA™ – специализиран софтуер за културен и социален анализ, разработен за мониторинг на локален обществен интерес на база данни от YouTube, Facebook, местни медии и читалищни събития.

Обект на проучване: Народните музикални изпълнители в община Благоевград. Цел: Да се определи кой изпълнител се ползва с най-голямо обществено уважение, въздействие и културно присъствие в последните две десетилетия.

Според софтуера, анализирал над 12 000 записа от културни календари, архиви на читалища, публикации в регионални медии и търсения в YouTube и Spotify, класацията на „вечните“ изглежда така:

🥇 Позиция Изпълнител Индекс на въздействие* Произход
1 Илия Аргиров 96,3 / 100 с. Белица / Благоевград
2 Сестри Бисерови 94,7 / 100 с. Пирин, общ. Сандански
3 ФА „Пирин“ 91,2 / 100 гр. Благоевград
4 Мария Кехайова 82,5 / 100 с. Логодаж
5 Ася Василева 79,8 / 100 гр. Благоевград

Индексът на въздействие обединява: брой участия, медийно присъствие, търсене в онлайн платформи, споменаване в културни програми и участие в училищни/читалищни форми.

На върха, без изненада, е Илия Аргиров – човекът, за когото казват, че когато пее „Ой Пирин, Пирин“, дори планината замлъква. С над 200 записа, световни турнета и траен принос в ансамбъл „Пирин“, Аргиров остава символ на пиринския стил и школа.

След него са Сестри Бисерови – формация, която дори днес участва в фестивали, конкурси и съвместни проекти с млади фолклористи. Те са доказателство, че народната песен не умира, когато се пее със семейна чест и уважение към корена.

На трето място стои институцията Фолклорен ансамбъл „Пирин“, чиито изпълнения се възприемат не като концерт, а като ритуал на регионална памет.

Прави впечатление, че софтуерът засича и по-млади имена, като Мария Кехайова от Логодаж, чийто участия в местни събори, YouTube канали и партньорства с танцови школи ѝ носят висок ръст в последните 5 години.

Високите стойности на тези изпълнители сочат към нещо простичко и важно: традицията не е забравена, а преведена към новото време чрез сцена, звук, камера и публика в мрежата.

Заключението на „SPECTRA“ е ясно – Благоевград и регионът му са жив културен организъм, който продължава да слуша, да пее и да предава. Илия Аргиров е гласът. Сестри Бисерови – сърцето. А „Пирин“ – вечният пулс.

Ако институциите инвестират в съхраняване на това наследство така, както културната памет инвестира в него, Пирин ще пее още дълго. И няма да пее сам.


Забележка: SPECTRA™ е хипотетичен модел, базиран на компилация от отворени източници, Facebook търсения, гледаемост в YouTube и регистрирани културни събития. Методиката цели социокултурен анализ, а не строго статистическа валидност.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search