СКАНДАЛ в Мелник: Десетилетие в блатото и накрая пречиствателна станция в СЪРЦЕТО НА ДВЕ НАТУРА 2000 ЗОНИ
Докато живописният Мелник се гордее със своята история, вино и уникални природни забележителности, един проект за жизненоважна инфраструктура тъне в административно бездействие повече от десетилетие, криейки потенциални екологични рискове. Става дума за пречиствателната станция за отпадъчни води (ПСОВ), чието изграждане е абсолютно наложително за здравето на жителите и опазването на екологията в района.
Вместо напредък, обаче, местната власт и най-вече кметът на Мелник, Сашо Филипов, могат да се похвалят само със загубено правно действие на ключово екологично решение и продължаващо замърсяване на река Мелнишка. Най-скандалното е, че целият този хаос се развива в самото сърце на две защитени зони Натура 2000!
Хроника на един провал: От 2014 до 2025 – проектът е отново на старт!
Най-фрапиращият факт, който излиза от официално съобщение на РИОСВ – Благоевград, е че решение от 2014 година, преценяващо необходимостта от Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ПСОВ в Мелник, е ЗАГУБИЛО ПРАВНО ДЕЙСТВИЕ. Единадесет години по-късно, вместо да е построена и функционираща, пречиствателната станция отново е в изходна позиция на бюрократичния лабиринт.
През 2014 г. е било одобрено предложение за ПСОВ с капацитет 800 еквивалентни жители. Сега, през 2025 г., новото предложение е за 900 еквивалентни жители – малка промяна в капацитета, но огромно забавяне във времето. Колко държавни средства са инвестирани в първоначалната документация? Колко пари са загубени заради инфлацията и пропуснатите възможности за финансиране през тези години? Кой ще плати сметката за тази административна немарливост и бездействие?
ПСОВ в Натура 2000: Екологичен абсурд на ръба на Природната забележителност!
Истинският екологичен скандал е местоположението на бъдещата пречиствателна станция. Тя не просто е в близост, а попада директно в две защитени зони от европейската мрежа Натура 2000: BG0001028 „Среден Пирин – Алиботуш” (за опазване на природни местообитания и дива флора и фауна) и BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ (за опазване на диви птици). Нещо повече, трасетата за водопровод и електрически проводник, обслужващи бъдещата ПСОВ, граничат с Природната забележителност „Мелнишки пирамиди“! Въпреки че документът посочва, че предложението е „допустимо спрямо режимите“, фактът, че проект с подобен мащаб се развива в такава чувствителна екологична среда, налага изключителна прозрачност и контрол.
РИОСВ изрично изисква допълнителна информация за „необходимост от сеч на крайречна дървесна растителност“ и „брой и вид на предвидените за сеч дървета„. Това е червена лампа – ще бъдат ли унищожени ценни дървета в защитена зона, буквално до емблематичните Мелнишки пирамиди, заради десетилетното безхаберие и лошо планиране? Екологичните организации и обществото трябва да следят изключително внимателно всеки метър от този проект! Изграждането на съоръжение от такъв тип в „пасище“ от земеделска земя също повдига въпроси за промяна на предназначението на терена, което е сложна и често спорна процедура.
Мръсните тайни на река Мелнишка – докога?
Въпреки че Община Сандански има разрешително за заустване на отпадъчни води в р. Мелнишка (продължено до октомври 2026 г.), фактът, че Мелник все още няма модерна пречиствателна станция, означава, че водите, които достигат до реката, вероятно не отговарят на строгите екологични норми. Тази ситуация е недопустима за град с такъв туристически потенциал, разположен в сърцето на защитена природа.
Докога природата на Мелник ще плаща цената на административната некомпетентност, докато бюрокрацията се бави с години? Кметът на Мелник Сашо Филипов и Община Сандански – кой е отговорен? Община Сандански е възложител на този проект, а кметът на Мелник, Сашо Филипов, е пряко ангажиран с благосъстоянието и развитието на своя град.
И тук възниква въпросът: Какво е направено през последните единадесет години, за да се предотврати загубата на правно действие на такова важно екологично решение, особено когато проектът е в такива чувствителни зони?
Защо един проект, който е от критично значение за хигиената, здравето и екологията на Мелник, е допуснат до подобно състояние на „рестарт“, при това с риск за защитената природа? Липсата на напредък показва сериозни пропуски в управлението и планирането на общинско ниво, за което трябва да се потърси отговорност. Докато институциите си прехвърлят документи и правни действия изтичат, Мелник продължава да страда от липсата на ключова инфраструктура, а уникалната му природа е под заплаха.
https://riosvbl.org/index.php/2013-10-16-16-09-59/first-note/33244-pis-vaz-2025-cl5-54
Be the first to leave a review.