Община Банско със строги мерки за контрол заради чума по дребните преживни животни
Във връзка с усложняващата се епизоотична ситуация по отношение на болестта Чума по дребните преживни животни на територията на общините Банско, Белица, Якоруда, Разлог, Сатовча, Гърмен, Доспат, Костенец и Долна баня, се налагат нови ограничения.
Забранява се:
- Придвижването на дребни преживни животни, включително излизането им на паша, както и транспортът на такива животни, с изключение на тези, предназначени за незабавно клане или преминаващи транзит от животновъдни обекти.
- Провеждането на пазари, изложби и други събирания на дребни преживни животни.
Собствениците на дребни преживни животни трябва да предприемат следните мерки:
- Задължителна дезинфекция на животновъдните обекти, в които се отглеждат животните.
- Съхранение на фуража в закрити помещения, за да се предотврати контакт с външни замърсители.
- Незабавно уведомяване на обслужващия ветеринарен лекар или на кмета на съответното населено място при отклонение в здравословното състояние на животните или при повишена смъртност.
Тези мерки са във връзка с изпълнението на Заповед № ОА-АК-5/07.01.2025 г. на Областния управител на област с административен център гр. Благоевград и Заповед № РД 11-3343/23.12.2024 г. на д-р Светлозар Патарински, Изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните.
На основание Заповед № РД 09-24-206/07.05.2024 г. на Кмета на Община Банско, беше свикано събрание на Общинската епизоотична комисия, на което се обсъдиха предприетите мерки.
Be the first to leave a review.