През март скандал провали разширяването на синята зона в Смолян. След близо час бурни дебати кметът на община Смолян Николай Мелемов оттегля предложението си да се разшири синята зона в града.

Некадърност, корупционни интереси и лобизъм… рушат развитието на Смолян! Но вината не е само в кмета но и в ОБС!

През февруари Общинските съветници от ППДБ-Смолян разпространиха декларация, в която заявяват, че са срещу внесената от кмета на Смолян Николай Мелемов докладна записка с предложение за създаване на общински културен център, който ще се помещава в сградата на театъра в града. Това съобщава съветникът от коалицията Михаил Тодоров.
Той припомня, че идеята за създаването на общински културен център не е нова и опит за създаване на такъв е правен през 2021 г., като това предизвика сериозно напрежение в средите на културните дейци и срещна съпротивата на артистите от РДТ и театралната гилдия чрез своите организации. „Имаме основание за тревога, че благовидното и на пръв поглед добронамерено желание за откриване на ОКЦ може да доведе до унищожаване на РДТ-„Николай Хайтов“ като следствие на съществуването на една паралелна и силно централизирана структура, която ще развива сходна дейност и ще се яви като конкурент на държавния театър“, изразява безпокойството си Тодоров.
Няколко дни по-късно идеята отпадна. Министърът на културата Кръстю Кръстев настоя Родопският драматичен театър и община Смолян да подпишат договор, който да регламентира взаимоотношенията и ползването на сградата.
Кметът Николай Мелемов оттегли предложението си. „Сградата на Родопския драматичен театър е на цял Смолян и на цяла България, и на културата на Смолян, и се издържа от град Смолян. И да се опитваме да я изземем само за функциите на театър, звучи малко грубичко“, казва още Кръстев.
Министърът посочва също, че за първи път в българската култура влиза такова количество пари, след като бюджетът е увеличен с над 40%. „Стои въпросът – готови ли сме не да усвоим парите, а да работим с тях“, казва Кръстю Кръстев.

През март скандал провали разширяването на синята зона в Смолян. След близо час бурни дебати кметът на община Смолян Николай Мелемов оттегля предложението си да се разшири синята зона в града.

Според внесената от него докладна записка зоните за платено паркиране трябваше да се увеличат от 5 на 13, като освен такива в централна градска част са включени още 4 паркинга, част от които – в квартал „Райково“.
Основният аргумент за въвеждането на новите зони бе да се реши сериозният проблем с паркирането на автомобили в тези райони.
В зала общински съветници изтъкнаха, че Смолян е най-дългият град в България, а в някои квартали жителите могат да се придвижват единствено с автомобили.
„Хората нямат избор с какво да дойдат на работа в центъра. С какво друго да се придвижват – с тролея, с трамвая, по велоалеята?“, риторично пита Емил Келешев от ПП-ДБ и призовава точката да се оттегли.
Кметът Мелемов обаче обяснява, че до него има сигнали и готвена подписка от жители на блок в центъра, които искали да се въведе „синя зона“, за да могат спокойно да паркират пред домовете си вечер, а не да има оставени с дни автомобили.
Същевременно разчетите след въвеждането на „синя зона“ за около година и половина сочели, че местата с платено паркиране не са особено натоварени и не са донесли сериозни приходи.
Георги Пепеланов от Движение „Нашият Смолян“ е поискал справка за приходите и разходите от въвеждането на зоните. В нея се посочва, че за 2023 г. постъпленията от SMS-и, глоби и санкции са 34 000 лв., приходите от абонамент – 124 000 лв., а разходите – 64 000 лв. Той допълва, че разширяването на синята зона ще доведе до повече загуби на общината, изнервяне на гражданите къде да паркират.
„Финансов ефект няма от въвеждането на „синя зона“, затова предлагам кметът да оттегли точката или да я отложи, за да се подложи на внимателен анализ“, призовава в зала съветникът Стефан Сабрутев. След повече от час оспорвано обсъждане кметът Николай Мелемов оттегля точката.
Първият етап на синята зона в Смолян действа от 27 октомври 2022 г. и обхваща около 200 места.
Няколко месеца по-късно обаче, общински съветници от групата „Нашият Смолян“ внасят в прокуратурата сигнал относно разширяването на зоните за платено паркиране в Смолян. Общинарите от групата сезират прокуратурата, че разширяването на синята зона е въведено от 1 юли без да има решение на Общинския съвет за втори етап на платеното паркиране.
„При изисканите документи от страна на общината ни бяха предоставени единствено първоначалното решение за синя зона и последващото решение на Общинския съвет (ОбС), с което се въвежда първият етап“, посочва Елена Радева. Според нея въвеждането на следващия етап също изисква решение на Общинския съвет, каквото липсва.

През октомври става ясно още, че 18 акта за нарушения на финансовата дисциплина в Община Смолян са съставени през 2023-24 г. След 17 акта през 2023 г. за подписани 231 договора в нарушение на Закона за публични финанси на стойност 46 млн. лв., през януари тази година е поредният акт за неспазване на финансовата дисциплина за сключване на 131 договора и поети ангажименти за разходи в размер на 17 454 196,14 лв., за което кметът отново е санкциониран, твърди общинският съветник Стефан Сабрутев в медиите. Според него това показва, че твърденията за финансова стабилност и подобряване на финансовото състояние на Община Смолян са манипулации и лъжи. „През изминалата година продължи работата на Общинската администрация и кмета на града на тъмно, непрозрачно, без да се чуе мнението на нашите съграждани, без обществено обсъждане по важните за всички теми, т.е. става дума за престъпно бездействие“, посочва още той. Според него на общината продължава да й липсва отговорен стопанин.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search